Lördag 20 september kl 17 Britt Ignell Karlbrand och Anders Dahl

Britt DSC09405

En del ur installationen Blå Mani, Britt Ignell Karlbrand 2014

Britt Ignell Karlbrand har ett mångårigt konstnärskap bakom sig med en mängd utställningar, på senare år i Stenasalen i Göteborgs Konstmuseum, Teckningsmuseet i Laholm, Galleri Thomassen i Göteborg och Vänersborgs konsthall. Hon har utfört en rad utsmyckningsuppdrag. Britt Ignell Karlbrand är adjunkt på Stenebyskolan samt undervisar och handleder på Högskolan för Konst och Design (HDK) i Göteborg. Hon undervisar återkommande på Gerlesborgsskolan i Bohuslän. Hon skriver och publicerar texter och har i samband med utställningar med samma namn givit ut två böcker: Skulptörens Vedermödor och Tecknarens Tankar. Under det senaste året har Britt gjort flera animationer i lera, filmerna går att finna på internet via hemsidan brittignell.se

 

Anders Dahl är bohuslänsk ljudkonstnär och improvisationsmusiker. På sin senaste skiva Rows spelar han tillsammans med bl a violinisten Anna Lindal. Anders Dahl skapar oväntade ljudbilder, forskande och fascinerad av naturens och djurens ljudvärld. I vårt ständiga brus letar Anders upp ljud, benar ut, formar nytt och länkar ihop.